Učiteljevo učinkovito vodenje oziroma usmerjanje dijakov

Avtorji

  • Biljana Bahat
  • Marija Ovsenik
  • Nikolaj Lipič

Ključne besede:

usmerjanje, vodenje, dijaki, učitelj, učinkovitost

Povzetek

Ozadje in izvirnost: Kako dobro učitelji obvladajo posamezno področje dela pri učinkovitem usmerjanju oziroma vodenju dijakov? Namen učinkovitega usmerjanja dijakov je vzpostaviti spodbudno učno okolje, v katerem so dijaki storilni, implicitni in aktivni. Namen raziskave je bil sistematičen pregled domače in tuje strokovne literature s področja usmerjanja oziroma vodenja na področju vzgoje in izobraževanja ter prispevati k preglednejšemu razumevanju in preučevanju pedagoškega vodenja oziroma usmerjanja učitelja. Vrednost naše raziskave kaže izzive k implementaciji in uporabi na ravni  srednješolskega izobraževanja, ki želi v proces organizacijske prenove pedagoškega procesa vnašati izboljšave uravnoteženosti in aktualnost.

Metoda: Za namen raziskave smo uporabili metodo anketiranja. Ciljna populacija v naši raziskavi so bili srednješolski učitelji iz vseh slovenskih statističnih regij. Za statistično obdelavo podatkov smo uporabili opisno, bivariantno in multivariantno statistiko. Zbrane podatke smo analizirali s pomočjo statističnega programa SPSS (verzija 23.00).

Rezultati: Pretežni delež respondentov predstavljajo ženske, ki jih je v vzorcu 71 %, kar je bilo pričakovano, saj v slovenskem prostoru pedagoški del v izobraževanju v veliki meri zastopa ženska populacija. Rezultati raziskave so pokazali, da so učitelji mnenja, da je vseh devetnajst področjih dela enako pomembnih pri učiteljevem učinkovitem vodenju oziroma usmerjanju dijakov, posledično lahko našo hipotezo potrdimo. Merjeni pojem je izkazal visoko stopnjo zanesljivosti (Cronbach alfa > 0,9), konstruktno veljavnost smo preverjali s faktorsko analizo.

Družba: Človekovo zavedanje do samega sebe in njegova odgovornost do družbe je z vidika vizije moralne družbe pogoj za delovanje preobrazbe družbe. Pozitiven vpliv na izobraževalne organizacije je v današnjem času konstantnih sprememb zagotovo najbolj odvisen od pedagoškega kadra, ki ga premore tovrstna organizacija. V prvi vrsti so zaposleni tisti, ki morajo prevzemati odgovornost za svoje življenje, kajti le zadovoljen učitelj je dober učitelj. Ideološke vrednote poslanstva neke organizacije so njeni zaposleni oziroma v našem primeru učitelji, ki so lahko karizmatični vodje in tako preobrazijo organizacijo s svojo pozitivno čustveno energijo, kar smo z raziskavo potrdili, saj so učitelji mnenja, da so vsa področja dela enako pomembna, torej potrebujejo zelo širok spekter znanj.

Omejitve/nadaljnje raziskovanje: Čas izvajanja raziskave nam zaradi epidemije ni bil naklonjen. Lastna raziskava pa nakazuje potrebo po anketiranju dijakov v vseh slovenskih regijah, saj bi s tem merili vplivnost vseh proučevanih  gradnikov s perspektive dijakov vseh srednješolskih programov.

Dodatne datoteke

Objavljeno

2021-12-02

Številka

Rubrike

Izvirni znanstveni članek