UI in organizacijska preobrazba
Antropološki vpogledi v visokošolsko izobraževanje
DOI:
https://doi.org/10.37886/ip.2023.007Ključne besede:
sistemi umetne inteligence, visoko šolstvo, organizacijska antropologija, organizacijska kultura, etnografski okvir, spletna etnografija, etikaPovzetek
Raziskovalno vprašanje (RV): Kateri so nastajajoči postopki, ki omogočajo institucionalizacijo sistemov Umetne Inteligence (UI) v poučevanju, učenju in raziskovalnih praksah? Kakšne so nastajajoče predstave, povezane z uvedbo in uporabo sistemov UI na področju visokega šolstva?
Namen: Članek si prizadeva raziskati in analizirati, z antropološkega vidika, vpliv sistemov UI na poučevanje, učenje in raziskovalne prakse ter pomene v visokem šolstvu, hkrati pa preučuje etične in moralne vidike njihove uvedbe in uporabe.
Metoda: Pri tej raziskavi smo uporabili etnografski okvir in spletno etnografijo, da smo preučili odnose med praksami in pomeni pri uvedbi sistemov UI v visokem šolstvu. Prav tako smo izvedli sistematičen pregled v Googlu Scholar, Scopus, Springerju in Science Directu študij o uporabi UI v visokem šolstvu, da bi prepoznali prevladujoče teme in koncepte. Raziskava je upoštevala kulturni kontekst, v katerem so bile postavljene prakse UI, in preučila, kako UI vpliva in je vplival na kulturne norme, vrednote in dinamiko moči.
Rezultati: Raziskava razkriva, kako uvajanje sistemov UI vpliva na poučevanje, učenje in raziskovalne prakse ter dojemanje v visokem šolstvu. Osvetljuje zamolčane vidike družbenih praks in dojemanja te tematike, da bi podala elemente za etično razvijanje in uporabo sistemov UI.
Organizacija: Raziskava si prizadeva povečati ozaveščenost med organizacijami visokega šolstva o potencialnem vplivu sistemov UI na poučevanje, učenje in raziskovalne procese. Lahko vodi izobraževalne organizacije k obveščenim in etičnim izbiram glede uvedbe in uporabe UI tehnologij v njihovih izobraževalnih praksah, skozi prizmo organizacijske antropologije.
Družba: Družbeni vpliv raziskave leži v njenem potencialu za (ponovno)oblikovanje izobraževalnih praks ter perspektiv in spodbujanje pomembnih etičnih razprav. Z naslavljanjem posledic UI v visokem šolstvu raziskava prispeva k ustvarjanju bolj obveščene in tehnološko ozaveščene družbe.
Originalnost: Izvirnost raziskave leži v njenem meddisciplinarnem povezovanju raziskovanja, z antropološkega vidika, vpliva sistemov UI na poučevanje, učenje in raziskovalne prakse.
Omejitve/nadaljnje raziskovanje: Nekatere omejitve raziskave vključujejo zanašanje na glavne baze novic in odsotnost perspektive uporabnikov (administratorjev, učiteljev, študentov). Vključitev ne-zahodnih virov ter uporaba anket ali poglobljenih intervjujev za zajem angažiranosti administratorjev/učiteljev/študentov z orodji AI bi lahko izboljšala prihodnje raziskave.
Dodatne datoteke
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
Avtorske pravice (c) 2023 Nadia Molek
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi 4.0 mednarodno licenco.