Uspeh skrajne desnice na slovaških parlamentarnih volitvah leta 2020 v evropskem kontekstu
Ključne besede:
libertarianizem, avtoritarnost, populizem, skrajna desnica, ideologija, volitve, stranka, SlovaškaPovzetek
Namen in izvirnost: V prispevku so analizirani rezultati parlamentarnih volitev na Slovaškem leta 2020, z uporabo teoretičnega okvira Norrisa in Ingleharta (2019). Splošni trend povečanja podpore močno avtoritarnim populističnim strankam v EU, zlasti v državah Višegrada 4, kaže na to, da bi morale biti skrajno desne stranke uspešne. Ali je to res ali so zmagovalne stranke opredeljene na kakšen drug način?
Metoda: Položaj vsake stranke na libertarno - avtoritarni osi se oceni na podlagi sekundarne analize študij ESES 2014, CHES 2017 in 2019. Ideološke bloke strank se nato primerja glede na njihov volilni uspeh.
Rezultati: Libertarne stranke so doživele močan poraz in niso uspele izpodbiti ideološke prevlade avtoritarnosti na Slovaškem, vzpostavljene po volitvah 2016. A to se ni obrnilo v zmago skrajne desnice. Slovaška se ni pridružila svojim sosedom na jugu in severu v Višegradu 4. Namesto tega so bile stranke, ki so bile opredeljene predvsem po močni populistični privlačnosti, resnične zmagovalke.
Družba: Prispevek poskuša dodati raziskavi skrajne desnice in avtoritarnega populizma, tako da opazi podobnosti med slovaškimi političnimi trendi in razvojem v naprednem svetu.
Omejitve / nadaljnje raziskave: Članek uporablja omejene vire podatkov, kar je omejilo vpogled v ponudbo političnega razvoja. Na primer, ne more dovolj dobro razložiti, zakaj so volivci izbrali socialno konservativne populistične stranke in zakaj so bolj liberalne stranke propadle. Osredotočili smo se na specifična področja politike, ne pa tudi na druga, kot je zunanja politika, ki bi lahko bila predmet prihodnjih raziskav.
Dodatne datoteke
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi 4.0 mednarodno licenco.