Dva pogleda na francosko revolucijo

Avtorji

  • Milan Katuninec Trnava University in Trnava

Ključne besede:

Edmund Burke, Alexis de Tocqueville, francoska revolucija, Evropa, demokracija, svoboda, politika

Povzetek

Namen in izvirnost: Namen te študije je osvetliti potencialna tveganja za demokracijo v Evropi z osredotočanjem na stališča dveh vidnih političnih teoretikov in politikov, ki se nanašata na eno najbolj dramatičnih prelomnic v sodobni evropski zgodovini.

Metoda: V študiji se uporablja zgodovinska, primerjalna in analitična raziskovalna metoda. Poskusil sem tudi kombinirati kronološki in tematski pristop.

Rezultati: Iz izkušenj francoske revolucije sta bili razviti dve osnovni vrsti sodobnega političnega pogleda: progresivni in konzervativni. V ti osnovni vrsti sta vključena tudi Edmund Burke in Alexis de Tocqueville. Kljub več izrazitim stališčem in različnim odnosom do francoske revolucije, sta se Burke in Tocqueville v svojih analizah nekaterih vzrokov za to revolucijo strinjala. Nekateri njihovi pogledi so z vidika današnje demokratične družbe nesprejemljivi. Toda Burke nas še vedno privlači, zlasti če poudarja odgovornost naše generacije do prihodnjih generacij in Tocqueville nas lahko motivira predvsem s tem, da je bil močan zagovornik svobode in je svoje življenje postavljal na svobodo. Na podlagi političnega in zgodovinskega pregleda stališč teh dveh vidnih političnih teoretikov in politikov lahko izpostavimo, da je demokratični red lahko legitimen le, če so osnovna načela in vrednote demokracije uravnotežene in vzajemno spoštujejo njihove meje. Napetost med načeloma svobode in enakosti mora biti uravnotežena z načeli solidarnosti in pravičnosti. Prizadevanje, da bi z eno od teh načel pretiravali in si drugo podredili, prekine in ogrozi splošni cilj.

Družba: Rezultati bi morali ozaveščati tveganja, ki ogrožajo demokracijo. Študija tudi poudarja, da obstaja med politično svobodo in odgovornostjo ozka povezava.

Omejitve / nadaljnje raziskave: Raziskave se bodo še naprej osredotočale na stališča drugih pomembnih političnih teoretikov, ki so od francoske revolucije vplivali na politično misel v Evropi, kar bo zahtevalo širše timsko delo na mednarodni ravni.

Dodatne datoteke

Objavljeno

2021-03-24

Številka

Rubrike

Izvirni znanstveni članek