Vpliv prostih gospodarskih con na regionalni razvoj v baltskih državah

Avtorji

  • Büşra Demirelişçi Šiauliai University
  • Vita Juknevičienė Juknevičienė Šiauliai University

Ključne besede:

proste gospodarske cone, regionalni razvoj, gospodarski razvoj, lokalna uprava, baltske države

Povzetek

Namen in izvirnost: Namen te raziskave je bil ugotoviti, kako proste gospodarske cone (v nadaljevanju PGC) vplivajo na proces regionalnega razvoja in podati nekaj dokazov iz baltskih držav (Litva, Latvija in Estonija). Vrednost raziskave je dosežena s tem, ko razkrijemo, s kakšnimi izzivi se proste gospodarske cone ukvarjajo pri sodelovanju v regionalnem razvoju. Ta raziskava predstavlja rezultate izvirnih empiričnih raziskav v baltskih državah.

Metoda: Namen študije je bil dosežen z uporabo pristopov teorije gospodarskega razvoja in teorije sistemov, da se razloži, kako proste gospodarske cone (v odnosih z drugimi regionalnimi akterji) vplivajo na regionalni gospodarski razvoj v baltskih državah. Podatki so bili zbrani z uporabo pojasnjevalnih kvalitativnih raziskav. Glavna metoda so bili polstrukturni razgovori s predstavniki PGC v Litvi, Latviji in Estoniji. Za analizo raziskovalnih podatkov smo uporabili metodo kvalitativne vsebinske analize.

Rezultati: Rezultati te raziskave so pokazali, da PGC-ji dejavno sodelujejo z regionalnimi akterji gostiteljske regije, kot so organi javne uprave, nevladne organizacije, podjetja, univerze in Komisija EU v nekaterih regijah. Odkrilo se je, da PGC v baltskih državah, čeprav so na različnih ravneh v vsaki preiskani regiji, vplivajo na regionalni razvoj, zagotavljajo nove gospodarske dejavnosti, naložbe v infrastrukturo, privlačnost naprednih podjetij in oblikovanje novih podjetij, kar vpliva na regionalne razvoj.

Družba: Rezultati raziskav ponujajo nekaj idej za regionalne akterje (zainteresirane strani PGC-ov, organe javne uprave), kateri so glavni izzivi za PGC in kaj je treba storiti, da bi izkoristili njihov potencial za pridobivanje večje dodane vrednosti za regije.

Omejitve / nadaljnje raziskave: Ker je bila empirična raziskava izvedena v treh PGC-jih, rezultatov ni mogoče posplošiti za vse PGC-je v baltskih državah. V prihodnosti pa bi lahko vzorec vključeval vse PGC-je iz baltskih držav in več njihovih predstavnikov. V prihodnjiih raziskavah se priporoča primerjalna analiza držav s podobno stopnjo gospodarskega in socialnega razvoja.

Dodatne datoteke

Objavljeno

2021-04-21

Številka

Rubrike

Izvirni znanstveni članek