Prehransko varčevanje za trajnostni razvoj
Lokalne predpostavke globalnih problemov
Ključne besede:
hrana, odgovorno ravnanje s hrano, neprofitne organizacije, globalni izzivi, družba, okolje, globalne posledice, trajnostni razvojPovzetek
Namen in originalnost: Prehranska varnost postjaa vedno pomembnejša tema vlad, mednarodnih organizacij kot tudi ekonomskih ter nevladnih subjektov terposameznikov. Do nedavna je veljalo prepričanje, da to vprašanje ne zadeva razvitih držav, vendar se je v luči ekonomske in finančne krize pokazalo drugače. Nezadostnost prehranskih virov zadeva celoten svet. To stanje poslabšuje tudi dejstvo, da na ensi strani miljoni ljudi trpijo za pomankanjem dostopa do kvalitetne hrane, med tem ko na drugi strani dnevno zavržemo tone dobre hrane. To stanje zahteva odgovore na vprašanja, kako lahko to rešimo, kakšna je vloga lokalnega okolja v tem okviru. V članku obravnavamo nekatere primere evropskih dobrih praks na področju uporabe presežmne hrane, ki pripomorejo k zagotavljanju trajnosti v svetu.
Metoda: Avtorica raziskave je članica projekta s področja prehranskega varčevanja, ki se je ukvarjal z dobrimi praksami na področju upravljanja s prehranskimi presežki v štirih evropskih državah. Projekt je vključeval tako teoretske predpostavke kot tudi empirične rezultate.
Rezultati: Ključni rezultat je predstavitev najboljših evropskih praks na področju izrabe prehranskih presežkov, s poudarkom na Poljski.
Družba: Predstavitev dobrih praks vpliva na družbeno odgovornost zaznavo problemov in domačo ter mednarodno regulativo v zvezi z obravnavano problematiko. Kaže tudi na to, da lahko družbena odgovornost vpliva na vsakdanje življenje.
Omejitve/nadaljnje raziskovanje: Raziskava ima lokalni fokus na področju dobirih praks , še vedno pa obstaja več drugih rešitev, ki niso bile obravnavane in bi lahko v nadaljevanju vplivale na družbeno odgovornost ter okolje v tem kontekstu.
Dodatne datoteke
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi 4.0 mednarodno licenco.