Aktivno staranje v slovenskih domovih za starejše

prostočasne dejavnosti starostnikov

Avtorji

  • Fakulteta za uporabne družbene študije
  • Fakulteta za medije v Ljubljani

Ključne besede:

domovi za starejše, staranje, starost, upokojenci, prostočasne dejavnosti, Slovenija

Povzetek

Raziskovalno vprašanje: Kako imajo v domovih za starejše organizirane prostočasne dejavnosti?

Namen: Namen raziskave je bil ugotoviti stališča vodstev domov za starejše in njihovih varovancev, kakšna je ponudba in kolikšen je interes za prostočasne dejavnosti.

Metode dela: Uporabljena je bila namizna in terenska raziskava. Poleg študije literature so bili analizirani statistični podatki Statističnega urada RS. Za pridobitev stališč smo izvedli terensko raziskavo po slovenskih domovih za starejše. Vključeni so bili naključni starejši in vodstva. Kot metodo za pridobivanje podatkov smo izvedli anketiranje, za obdelavo podatkov pa smo uporabili SPSS 20. V raziskavi sta sodelovala 202 starostnika, od tega 122 žensk in 80 moških. Anketiranje je potekalo od 15. oktobra do 12. novembra 2017.

Rezultati: Ugotovili smo, da domovi organizirajoprostočasne dejavnosti, varovanci pa se zanimajo zanje. Glede na trende naravnega gibanja in podaljševanja starostne dobe ter vedno bolj aktivnega prebivalstva, bo ta potreba v prihodnosti še bolj izražena.

Zaključki: Ponudniki domov za starejše in programov za starejše se bodo morali prilagoditi tudi starejšim, ki si želijo aktivnega staranja in si lahko privoščijo prostočasne dejavnosti. Temu primerno se bo morala  ustrezno prilagoditi tudi infrastruktura.

Dodatne datoteke

Objavljeno

2021-04-23

Številka

Rubrike

Pregledni znanstveni članek