Samo-/so-spoštovanje in samo-/so-upravljanje, kot preplet spoznavnega procesa v avtopoietski organizaciji

Avtorji

Ključne besede:

samo-/so-spoštovanje, samo-/so-upravljanje, gradniki avtopoieze, človeški potencial, samo-/so-zavedanje, samo-/so-odgovornost

Povzetek

Raziskovalno vprašanje (RV): Kakšen je vpliv principa samo-/so-spoštovanja v povezavi s samo-/so-upravljanjem v avtopoietski organizaciji?

Namen: Namen raziskovanja je predstaviti človeka in človeški potencial s perspektive samo-/so-spoštovanja, v povezavi s samo-/so-upravljanjem, kot principov in procesnih gradnikov avtopoietske organizacije. Dotaknili smo se človekovih čustev in jih skušali prepoznavati kot kvaliteto kulture ljubezni. Zanima nas svobodno obvladovanje čustev, v smislu človekove kreativnosti in so-delovanja v transdisciplinarnih timih organizacij bodočnosti.

Metoda: Raziskovali smo s kvalitativnimi metodami in cilje dosegli s kritičnim pregledom strokovne in znanstvene literature. V »Evolucijski model svobodnega človeka – EMSČ« Balažic Peček (2016), smo skušali umestiti »Koncept oblikovanja gradnikov avtopoieze kot življenjski krog« Balažic Peček (2018) in poskušali razložiti samo-/so-spoštovanje v povezavi s samo-/so-upravljanjem pri posamezniku in v timu.

Rezultati: S kvalitativno raziskavo smo ugotovili, da sta samo-/so-spoštovanje in samo-/so-upravljanje principa, ki ju uvrščamo med procese avtopoieze znotraj krovnega gradnika čustvovanje in usmerjanje. S postavitvijo modela »EMSČ« v »Koncept gradnikov avtopoieze kot življenjski krog« smo poiskali skupne točke. Domnevamo, da sta tako samo-/so-spoštovanje kot samo-/so-upravljanje procesna gradnika, na katerih temelji kreativnost človeka v avtopoietski organizaciji.

Organizacija: Izpostavili smo etična načela, vrline, principe znotraj procesa življenjskega kroga in pomembnost usmerjanja človeških potencialov h kreativni zmožnosti. Kreativen in zmožen človek je potencial v transdisciplinarnih timih, na katerih temelji avtopoietska organizacija.

Družba: Ob človeškem potencialu se povezujejo še zavedanje in odgovornost v organizaciji. S samo-/so-spoštovanjem se ozavešča čustvovanje kot osebna rast, ki se prenaša v organizacijski in družbeni razvoj. S tem se povezujejo kultura znanosti, umetnosti visokih tehnologij in duhovnosti.

Originalnost: Originalen pristop pogleda na človeka z zornega kota samo-/so-spoštovanja, s  perspektive »EMSČ« in »Koncept gradnikov avtopoieze kot življenjski krog«.

Omejitve/nadaljnje raziskovanje: Abstraktni pogled na človeka kot samo-/so-upravljalca v organizaciji. Iz zaključkov raziskovanja bi bilo v prihodnje potrebno v organizacijah izvesti  še kvantitativne raziskave o povezanosti samo-/so-spoštovanja in samo-/so-upravljanja v povezavi s samo-/so-zavedanjem in samo-/so-odgovornostjo človeka.   

Dodatne datoteke

Objavljeno

2021-04-23

Številka

Rubrike

Izvirni znanstveni članek