Akcijsko raziskovanje: od koncepta do modela oblikovanja gradnikov avtopoieze kot življenjski krog
Ključne besede:
akcijsko raziskovanje, avtopoieza, avtopoietska organizacija, gradniki avtopoieze, koncept in model oblikovanja gradnikov avtopoieze, 4.0 organizacijaPovzetek
Raziskovalno vprašanje (RV):Kako s konceptom oblikovanja gradnikov avtopoieze razviti model organizacije bodočnosti, ki bo zmožna samo-/so-organizacije in samo-/so-produkcije v življenjskem krogu? Človekov potencial raziskujemo kot naravni krožni proces, kar je značilnost akcijskega raziskovanja. Avtopoieza je celovit preplet področij neprestanega gibanja, ki se posledično kaže v ustvarjalniin celostni kulturi človeka.
Namen:Razviti koncept za oblikovanje gradnikov avtopoieze kot življenjski in model organizacije kot model organizacije bodočnosti. Zanima nas človek v organizaciji, v medsebojni samo-/so-odvisnosti na mikro in makro ravni. Znotraj te čedalje bolj virtualne organizacije raziskujemo človeka, človečnost in človeški potencial kot ustvarjalni potencial humane organizacije.
Metoda:Usmeritev v akcijsko raziskovanje, ki jo podkrepimo mešanimi metodami, za celovitejše raziskovanje avtopoieze v organizaciji. Za kvalitativno raziskovanje uporabimo programsko orodje Atlas.ti. Raziskavo lahko umestimo kot študijo primera.
Rezultati:Razvili smo koncept v 5. korakih, za oblikovanje gradnikov avtopoieze kot življenjski krog. Z rezultati kvalitativne in kvantitativne analize, primerjav avtopoietske, sodobne in 4.0 organizacije, smo razvili model »Model oblikovanja gradnikov avtopoieze v organizaciji – MOGAO«. Model je lahko primerjalno orodje za zaznavanje procesov v organizaciji. Z rezultati utemeljujemo, da se 4.0 organizacija usmerja predvsem v delovanje in pridobiva na deležu izboljšanih komunikacij. Izgublja pa v občutenju in razmišljanju človeka v organizaciji.
Organizacija: Rezultati so lahko vodilo in izziv humanim organizacijam. Podajamo izziv, kako s poznavanjem horizontalnih in vertikalnih zakonitosti človeka »obvladovati« 4.0 organizacije. Raziskava prispeva k zavedanju človeka in preobrazbi alopoietskih k vedno bolj avtopoietskim organizacijam, za kar uporabimo vodilo »Avtopoietska 4.0 (r)evolucija človeka«.
Družba: Sprejemanje avtopoieze na vseh ravneh družbe in posledično prebujajočih se organizacij, ter družbe kot celote. Končni rezultat je, z avtopoiezo vplivati na kulturni razvoj družbe v smislu povezovanja znanosti, umetnosti, visokih tehnologij in duhovnosti.
Originalnost: Preplet horizontalnih in vertikalnih znanostvenih področij, s povezovanjem naravoslovja in družboslovja.Zapisovanje avtopoietskih principov (gradnikov/procesov) iz vidika opazovalca in akterja kot samo-/so- principi. Celovitost proučevanja z razvitim konceptom in postavitev modela »MOGAO«.
Omejitve/nadaljnje raziskovanje:Ni relevantnih podatkov za primerjavo študije primera. Proučevanje avtopoietske organizacije v smeri »Avtopoietska 4.0 (r)evolucija človeka«. Ustanovitev inštituta za proučevanje avtopoieze na vseh ravneh družbe.
Dodatne datoteke
Objavljeno
Številka
Rubrike
Licenca
To delo je licencirano pod Creative Commons Priznanje avtorstva-Deljenje pod enakimi 4.0 mednarodno licenco.